Yola çıktığımız ilk günki heyecanla...

M.Ö. 3600’lü yıllarda Mısır’da başladığı iddia edilen çiçekle arının macerası yüzyıllardır hiç değişmeden çiçekten çiçeğe yapılan ziyaretlerde devam etmektedir.

Belki o zaman ilkel şartlarda hazırlanan bal, bugünün teknolojisi ile birlikte daha steril ortamlarda özel arı çiftliklerinde yetiştirilmektedir. Balın tüketicinin beğenisine sunulmak üzere hazırlandığı tesisler de artık son derece modern teknolojisiyle donatılmıştır.

Arı bir şairin kelimeleri kullanmaktaki ustalığını, yüzlerce çiçeğin polenini ve bal özünü bala çevirirken aynı titizlikle kullanmaktadır. Konum itibariyle yüksek yaylalara sahip olan Sivas’ ta arı kekik, geven gibi yüzlerce kır çiçeğini ziyaret edip derlediği polenlerle peteklerini hazırlar. Çiçeğin arıya arının çiçeğe özlemi baharın ilk aylarında böylece sona ermektedir Sivas yaylalarında.

ÜMİT Şarküteri ve Gıda maddeleri Ltd. Şti. KafkasArı markasıyla Sivas yöresi balının Türkiye pazarında ki gerçek yerini almasına çalışmaktadır.

1990 yılında aile şirketi olarak kurulan firmamız Perakende ve Toptan Gıda sektöründen sonra Sivas’tan ulusal markalar çıkarmak amacıyla çıktığı bu yolda ulusal hatta global bir marka olmayı hedeflemektedir. Daha önceki marka deneyimlerinden aldığı güçle Sivas balının kalitesi indirgenmeden tüketicinin beğenisine sunmak için sürekli yenilikçi düşüncesi ve çağdaş teknoloji ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Haftalık Haberler İçin Abone Olun
Bizi Takip Edin